Palinocka pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2018, Deutsche, Samstag, 16. Juni 2018

Stowarzyszenie Pod Napięciem i Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 16 czerwca o godzinie 19.00 na „Palinockę Pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2018”. To już czwarta edycja imprezy, tą realizacją, chcemy umożliwić mieszkańcom Krasnegostawu i okolic uczestnictwo w tradycyjnych „Sobótkach” oraz pokazać nową formę wydarzenia plenerowego, nawiązującego jednocześnie do dawnych regionalnych zwyczajów. Ubiegłoroczna „Palinocka” została entuzjastycznie przyjęta przez uczestników, którzy już wtedy pytali nas o kolejną odsłonę imprezy.
„Palinocka”, która i tym razem odbędzie się na terenie przy ul. Zaułek Nadrzeczny jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie w sposób przyjazny zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej. Ponadto chcemy przyczynić się do popularyzacji, ochrony i dokumentacji autentycznych, często zapomnianych zjawisk, wytworów, obyczajów wywodzących się lub inspirowanych kulturą tradycyjną związaną z Krasnymstawem i jego regionem etnograficznym.

W tym roku w ramach „Palinocki” przygotowaliśmy dla Was m.in.:

W tym roku ciekawa forma reżyserii wydarzenia!

● Harce:
✓ Koncerty
✓ Tańce przy bębnach
✓ Fireshow
✓ Prezentacje grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodów Czerwieńskich m.in. polowanie na borsuka, poszukiwanie kwiatu paproci, skoki przez ognisko, rzucanie podkową, konkurs z trombitą;

● Widowiska obrzędowe:
✓ Rozpalanie ognia;
✓ Puszczanie wianków;
✓ Poszukiwanie kwiatu paproci;
✓ „Mit o Ognistym Ptaku”;
✓ Tradycyjne wróżby
✓ Kraina Światowida

● Uliczkę Kupiecką:
✓ Ozdoby i inne pamiątki z „Palinocki";
✓ Viva odda słowiańskich opiekunów domostw.
✓ Wyroby wikliniarskie;
✓ Rękodzieło lokalne;
✓ Pokaz kowalstwa;
✓ Pokaz Garncarstwa;

● Wikt:
✓ Koło Gospodyń Wiejskich;
✓ Browar "Jagiełło";
✓ Kuchnia starodawna;
✓ Kipikompot i tradycyjne przysmaki (u Szeptunki);
✓ Ziemniaki palinocne;

● Opierunek:
✓ Pole namiotowe;
✓ Źródełko;
✓ Ogniska kupalne z wyposażeniem;

● Bawialnię:
✓ Huśtawki Dobrochoczego;
✓ Warsztat wyplatania wianków;
✓ Losy z drzewa świata


Przybywajcie 16 czerwca o godzinie 19.00! Przy wjeździe na Zaułek Nadrzeczny czekać będzie na Was Światowid, a drogę wskażą Świetla!

Palinocka pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2018

Weitere interessante Veranstaltungen
Holen Event Empfehlungen basierend auf Ihre Facebook-Geschmack. Hol es dir jetzt!Zeigen Sie mir die passenden Veranstaltungen für michNicht jetzt